Mohni saare elanikud

Harro Puusild - Nädal nr. 31 - 05.08.2010

"Sadam otsib meremeest" on 9. augustil külas Mohni saare ainsatel püsielanikel, saarevaht Matil ja tema kaasal Leal.Imeväike Mohni saar on 2,5 kilomeetrit pikk ja 250 meetrit lai. Viinistu sadamast viiekilomeetrise meretee kaugusel oleval saarel elab püsivalt vaid kaks inimest - saarevaht Mati Maasild ja tema naine Lea Öis. Koos nendega on saarel kanad, tibud, koer, kass, rebane ja Kameruni mägikits. Mati kutsub kitse Mäkiks ja käib talle saare teise otsa toitu viimas. Saarevahi sõnul meelitab Mohni turiste ligi. Mõni otsib Mohnilt seiklust, mõni rahu. "Mõnd tõmbab saar tagasi nii, et ei saa siit enam minema. Mõni ütleb, et ei ole siin poolt tundigi," teab Mati rääkida.
Samal ajal kui Mati vestleb Urmas Vaino ja Anatoli Tafitšukiga, uurib Nädal perenaiselt, kuidas põliste mandriinimeste elu saarel käib.
 
Lea, kuidas te Matiga Mohnile sattusite?
Tulime siia 2008. aasta oktoobri lõpus. Otsus sai vastu võetud nii, et lehes oli kuulutus. Minul polnud sellest saarest varem õrna aimugi. Aga noh, mees tahtis saarele elama, talle saareelu meeldib. Mõtlesin siis, et proovin ka. Sai arutatud ja plaani peetud ja tulimegi.

Kus te enne elasite?
Rakvere kandis. Olin farmitööline ja avastasin, et ei jõua seda tööd nii palju enam teha. Ülemused nõudsid palju. Aga saarel on lausa puhkus. Turistid käivad, nendega saab rääkida ja jalutada.

Kas mandrilt saarlel kolimine hirmu ei tekitanud?

Ei, suurt hirmu küll polnud. Meri natuke kohutas, liiga karm. Mulle meeldivad vaiksemad veekogud rohkem, tiik ja järv. Aga ega sel merelgi häda ole.

Mida sugulased ja sõbrad teie otsusest arvasid?
Mõni ütles, et jumal küll, kui te sinna lähete, ei saa te sealt enam ära. Ja et kuidas selle toiduga ikka on ja nii edasi.

Kas nad käivad teil saarel külas ka?
Sugulasi käib küll, ühed on pidevad käijad, kes on ka töödel abiks. Viinistu rannameestest, toredad vanad kalurid, on palju abi. Saame kaatriga üle mere käia. Algul oli hirm, et ei saa siis üle, kui vaja on. Üks miinus on küll, et poeg ei saa nüüd nii tihti külas käia. See teadmine käis algul väga hingest läbi, aga nüüd oleme harjunud. Tal on oma elu ja ega ta vanemate juurde nii väga kipugi.

Kui tihti te ise mandrile satute?
Paar korda kuus. Mind see väga ei huvitagi. Loodan,et ma päris metsistunud pole, kuigi küüned hakkasid siin hirmsasti kasvama (naerab) Pidudel ja baarides ma ei käi. Maal olles oli rahapuudus ja siis ei saanud seetõttu kuskil käia, aga siin tuleb ju teater koju kätte - turistid. Mandril käimine on nii, et Mati on juht ja mina olen kaardilugeja.
Ruttu siia-sinna ja tagasi. VaheI on nii, et laine hakkab tõusma ja siis on vaja ruttu üle mere saada.     
    
Kuidas rahaga praegu on?

Kui algul siia tulime, kiitsin mandri tuttavatele, et olen nüüd rikas, sest mul on veel 1000 krooni alles enne palgapäeva. Siin ei pea ju elektri eest maksma. Nüüd oleine hakanud kanasid ostma, neile on vaja süüa ja annab tunda, et rahast jääb vajaka.

Söögi toote mandrilt?
Töömehed, kes siin praegu ehitamas käivad, on ikka toonud, kui olen palunud. Talveks on vaja ka varuda. Detsembris on meil viimane varumine ja korraga peab siis maksma 8000-10 000 krooni. Perioodiks jaanuar-veebruar-märts. Sel aastal saime alles aprilli algul üle mere. Meil on ka aiamaa, sellel aastal panin rohkem maha. Kartulit ei saanud nii palju panna, kui tahtsin. Kanad ja tibud on. Kui suureks kasvavad, paneme talveks purki, sest sealiha on kallis. Seakere läheb umbes 3000 krooni maksma.

Kas vahel on tunne, et tahaks jälle mandril elada?    
Ühe korra käis seest läbi, sest olen mandriinimene ja harjunud seal olema. Aga ei, tahtsin end proovile panna, kas saan saarel hakkama ja võin uhkusega öelda. et saan küll.     

Mida te saarel iga päev teete?
Inimesed ütlevad, et saarel pole tegevust, pole tööd ja on igav. Meil pole ühtegi päeva, kus me midagi ei tee. Ei jõua tööd äragi teha, näiteks aiamaad harime. Naersin mehele, et peame võtma     teenija, kes süüa valmistaks.

Plaanite elu lõpuni Mohnile jääda?
Ei kujuta ette, et 70aastasena siin kepiga ringi kodjan. Ma ei oska öelda, kaua siin oleme, aga niipea ei kavatse lahkuda. Kui just ülemus ei käsi pille kotte panna ja lahkuda.

Aga kui käsib? On teil mandril koht, kuhu minna?
Ei ole. Väga kurb, kui ta nii ütleb. Kindlasti ütleks ta seda paar kuud ette. Kuhu mul minna? Ütleme nii, et tööd ei leia see, kes valib. Aga mina valida ei saa, nii et kabin jälle põllumajandusse.

Ütlesid, et turiste on palju? Mis riikide inimesi siin käinud on?
Inglased, sakslased ja loomulikult soomlased. Isegi iirlased. Üks iirlane tegi siin teaduslikku tööd. Tal oli vaja elektrit ja siis sulgus arvutiga sauna ja tegi tööd.

Kuidas te teada saite, et televisioon tuleb külla?
Mehe kaudu. Mul oli väga hea meel ja ma ei kartnud üldse.

Mis kanaleid ise vaatate?
TV3, Kanal 2 ja ETVd. Nüüd on digiboks ja paar kanalit tuli juurde. Ega meil rohkem vaja olegi, pole siin aega vaadata. Digiboksiga hakkab vahel pilt hakkima, õhtul kui tuul puhub ja päike ära vajub, siis näeb ilusti

Viimsi Vallavalitsus
Nelgi tee 1
Viimsi alevik
74001 Harju maakond