Meremehed

Harro Puusild - Nädal nr. 27 - 08.07.2010

"Sadam otsib meremeest" juhid Urmas Vaino ja Anatoli Tafitšuk
on sõitnud erinevate meresõidukitega, aga, reisimiseks eelistab Urmas autot ja Anatoli rongi. Anatoli ja urmas, kui suur osa teie saatevälisest ajast on seotud merega?

Anatoli: Usun, et saade on mind piisavalt palju merele viinud ja kogu töö ära teinud. Ma ise ei satu väga tihti merele. Merel igasuguste riistadega sõitmine on tänu saatele võimalik olnud. Väga vahva kogemus.
Urmas: Mina olen selle aja mees, kes on jalgupidi kaldal. Mereta põlvkonna liige, kes Eestis elab ja vaikselt otsib uuesti teed mereni. Aga mul on juured Saaremaal ja sealtkaudu on mere ääres käimine oluline. Nii avastangi end vahel kuskil merega seotud paigas. Sügaval metsade sees tunneksin end rahutult. Mul pole mootorpaati ega ühtegi sõpra, kelle paadiga saaks pikemaid sõite teha.

Saade viib teid kokku erinevate meresõidukitega. Kuidas muidu reisida eelistate, samuti laevaga?
Urmas: Mulle õudselt meeldivad lennujaamad ja sealne sagin, aga reisimise mõttes olen kvantiteedimees. Mida rohkem näen, seda rohkem tekib lootus, et sealt jäävad asjad külge. Mulle üldiselt meeldib autoga reisida. Päevotsa sõitmist pole minu jaoks mingi probleem. Elu paistab autoteedele päris hästi kätte. Kuna mul pole olnud palju võimalust rattaga liikuda, oleks põnev korraldada ka rattamatk.
Anatoli: Mulle meeldib väga rongiga sõita. Kuigi rongid käivad bussidest harvemini, on just see minu jaoks kõige mugavam liikumisviis, Rongis saab rahulikult lugeda, aga buss loksub ja nii hakkab pea ringi käima ja süda läheb pahaks,
 
Milline oleks ideaalne meresõiduk, mida tahaksite tulevikus omada?
Anatoli: Mulle meeldib üks traditsiooniline soome puupaat. See on tavaliselt pruun ja seitsme meetri pikkune. Mulle ei meeldi merel kiirustada ja kaatrit ei tahaks, Siis meeldivad mulle veel kiired kummipaadid, Ma ei mäleta nime, aga selleIan olemas istumiskohad. loomulikult oleks vahva omada suun jahti, aga usun, et kunagi soetan endale just soomlaste puupaadi.
Urmas: Muidugi olen sellele mõelnud, aga ma ei tea. milline meresõiduk vastaks minu nõudmistele. On palju ilusaid paate ja muidugi on tore, kui oleks puupaat. Samas meeldivad mulle ka need moodsad detailideni läbimõeldud laevad. Kõige selle jaoks on vaja kõbinat, aga rahast veel rohkem nõuab merendus tahtmist ja selget nägemust, mille jaoks seda paati vaja on. Kas sõidad sellega viis korda või kord nädalas või tahad kalal käia? Küllap olen kodus inimesed oma paadijutuga ära tüüdanud. Kui kuulen meremehi rääkirnas, panen asju kõrva taha.
 
Viimasel ajal on moes minna jahiga ümbermaailmareisile. Kuidas teie sellesse ettevõtmisse suhtute?

Urmas: Ei tea, kas see mulle sobiks. Esiteks nõuab meri teadmist ja meelekindlust. Sügaval südames on muidugi suur ahvatlus seda kunagi proovida, aga kas ümber maailma või veidi lühemat reisi, ei tea. Ja kas see mulle üldse sobib, saab ju alles reisil teada. Ma pole kindel, kas võõra inimesega julgeksin või tahaksin minna. Selleks pead olema näiteks aastaid koos laval laulnud.
Anatoli: Praegu pole olnud huvi, aega ega finantsi, et minna. See on tõesti päris kulukas ettevõtmine.
 
Olete saatega Soome sadamates käinud. Mis on Soome ja Eesti merenduse põhierinevus?

Urmas: Soomes on veel alles põhjus, miks inimene kunagi merel käima hakkas, see oli vajadus liikuda ühe ja teise punkti vahel. Mulle tundub, et Eesti mereelu ei saa kunagi lõpuni samasugune olema. Siin võivad asjatundjad mulle vastu vaielda, aga kui soomlasteI on saarte arv nii suur, et seal ongi paadi järele praktiline vajadus, siis meil on ju saarel käimise traditsiooni sellisel kujul palju vähem. Meie ranniku ääres on saari, aga need pole nii tihedalt asustatud ja neid on vähem. Seda kultuuriosa meil looduse tõttu pole.
Elame külmas kohas, kus meresõidu aega on kolm-neli kuud ja selleks ajaks vaid lõbusõidu jaoks paati osta pole mõtet.
Anatoli: Soomes on merendus arenenum. Loomulikult on soomlased jõukamad ja neid on rohkem. Tegelikult ei saagi Soomet ja Eestit omavahel hästi võrrelda. Soome on jõgede, järvede ja saarte riik, sadamad on seal paremad ja paate on palju rohkem. Paate on seal lihtsalt vaja ja nad saavad meresõidukeid endale rohkem lubada.
 
"Sadam otsib meremeest" E 21.30 ETV

Viimsi Vallavalitsus
Nelgi tee 1
Viimsi alevik
74001 Harju maakond